Nëse jeni mbi 35 vjeç, ky çaj është për ju!

Fibriomialgjia është një çrregullim i indeve të buta, që shkakton dhimbje dhe lodhje të muskujve.

Njerëzit me fibriomialgji kanë “pika të ndjeshme” në organizëm. Pikat e ndjeshme janë vende specifike në qafë, kraharor, shpinë, vithe, krahë ose këmbë.

Këto pika shkaktojnë dhimbje kur në to ushtrohet presion.Shpesh kjo sëmundje diagnostikohet gabimisht. Karakteristika te saj përfshijnë dhimbje muskulare në pika të caktuara, dhimbje të përgjithshme dhe lodhje.

Ajo mund të çoj në depresion ose izolim social.

Ky çrregullim prek më shumë gra sesa meshkuj dhe lidhet drejtpërdrejt me lodhjen, çrregullimet e gjumit, dhimbje koke, depresion dhe ankth.

Përveç dhimbjes së përgjithshme, disa simptoma të tjera të zakonshme janë lodhja, humbja e kujtesës, mungesa e përqendrimit, dhimbje koke, periudha menstruale të dhimbshme, depresion dhe ankth.

– Lakër, shafran i Indisë, spec i kuq dhe xhenxhefil.

Të gjitha këto ushqime përmbajnë substanca që janë të shkëlqyera në trajtimin e fibromialgjisë.Shafrani, karafilët dhe xhenxhefili,bie fjala, kanë vetitë e fuqishme anti-inflamatore.

Po ashtu një ilaç i madh në shtëpi për të trajtuar këtë sëmundje është një lëng i bërë nga lakra dhe portokalli.

Lakra është në fakt përbërësi sekret, sepse është i pasur me magnez, një substancë shumë e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Lakra është gjithashtu e pasur me vitaminë B5 ose acid pantotenik.

Vitamina B5 ndihmon disa çrregullime të tilla si humbja e flokëve, alergjitë, stresi, ankthi, sëmundjet e frymëmarrjes dhe sëmundjet e zemrës. Për më tepër, kjo vitaminë mund të ndihmojë në përmirësimin e imunitetit, osteoartritin, zvogëlon shenjat e plakjes, rrit rezistencën, lufton infeksionet, diabetin dhe sëmundjet e lëkurës.

Dhe kjo ndihmon edhe me probleme mendore si ankthi dhe stresi.

Lakra është gjithashtu një burim i madh i kalciumit, hekurit, fosfatit dhe vitaminave A, B dhe C, të cilat ndihmojnë në tonizmin, forcimin e eshtrave, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, rritjen e energjisë dhe detoksifikimin e trupit tuaj. Këtu është se si ta bëni këtë recetë:

përbërësit

1 filxhan lëng portokalli të pastër;

2 gjethe lakër.

Udhëzime

Përzieni lakrën në lëng portokalli dhe pini atë menjëherë. Pini këtë lëng dy herë në ditë, në stomakun bosh dhe tjetrin në fund të ditës. Ky ilaç në shtëpi duhet të merret çdo ditë, për një muaj për të parë përmirësimet e para.