Mos i konsumoni këto ushqime nëse keni dhimbje të kyçeve

Dhimbja e kyçeve shkakton shqetësime të mëdha, dhembje dhe inflamacion, dhe mund të ndryshojë nga e lehtë në të rëndë, akute ose kronike.

Shkaqet kryesore të dhimbjes së kyçeve janë dëmtimet, lupusi, kockat e thyera ose të zhvendosura dhe fibromialgjia, transmeton lajmi.net.

Dhimbja e kyçeve mund të përkeqësohet ose lehtësohet nga disa ushqime.

8 ushqimet e mëposhtme duhet të shmangen, në mënyrë që të qetësojnë dhimbjen e kyçeve dhe simptomat shoqëruese të saj:

Sheqeri

Nëse vuani nga dhimbje të kyçeve, duhet të shmangni sheqernat e përpunuara, pasi ato stimulojnë lëshimin e lajmëtarëve inflamatorë, të quajtur citokina.

Karbohidratet e rafinuara

Produktet e miellit të bardhë si bukët, patatet e bardha, orizi i bardhë dhe drithërat janë karbohidrate të rafinuara, të cilat janë shkaqet kryesore të mbipeshës dhe çështjeve kronike. Ata kanë një indeks të lartë glicemik dhe nxisin prodhimin e moshës, e cila stimulon inflamacionin.

Mish të kuq dhe të përpunuar

Këta mishra përmbajnë kimikate, purinë dhe nitrat, të cilat përkeqësojnë dhimbjen dhe mbështesin inflamacionin, si dhe rritjen e kancerit.

Produktet e qumështit

Bulmeti është një ushqim shumë inflamator për shumë njerëz, dhe kjo mund të çojë në një përgjigje inflamatore, transmeton lajmi.net.

Vaj misri

Vaji i misrit shtohet në meze të ndryshme dhe produkte të pjekura, ashtu si vajrat e shumtë të pasur me acide yndyrore omega-6. Megjithatë, studimet konfirmojnë se këto vajra shkaktojnë inflamacion.

Alkooli

Dhimbja e kyçeve rëndohet ndjeshëm nga konsumi i tepërt i alkoolit, shkruan natural solutions mag. Birra është e pasur me gluten, dhe purina, të cilat shndërrohen në acid urik në trup, dhe kështu kanë një efekt negativ në dhimbjen e kyçeve.

Kripë

Ushqime të shumta të paketuara dhe të bëra paraprakisht kanë shumë kripë dhe konservantë të tjerë, si mënyra për të zgjatur jetën e tyre të ruajtjes. Kripa e rafinuar është e bollshme në kimikate dhe aditivë, të cilët prishin ekuilibrin e lëngjeve në trup.

Glutamati monosodium

Glutamate monosodium ose MSG është një shtesë që përdoret për të përmirësuar shijen e ushqimeve dhe shpesh shtohet në salcë sallatash, mish ushqimesh, supave të përgatitura dhe përzierjeve të supave. Kjo shtesë seriozisht përkeqëson dhimbjen dhe inflamacionin e kyçeve, prandaj sigurohuni që të qëndroni larg ushqimeve që e përmbajnë atë.