Ky është trajtim natytale dhe efikas nëse keni ënjtje të këmbëve!

Shumë njerëz mendojnë se këmbët e fryra si fenomen është krejt normale. Me fillimin e verës, kjo mund të bëhet e zakonshme. Enjtja e këmbëve është një gjendje e shëmtuar dhe e pakëndshme dhe ndonjëherë mund të jetë e dhimbshme.

Këmbët janë pjesa e trupit që vuan më shumë nga ngarkesa. Një ngarkesë e tillë mund të shkaktohet nga pesha e tepërt, qëndrimi i zgjatur, për shkak të kushteve specifike të punës (ulja e gjatë).

Para së gjithash, ju duhet të vizitoni një mjek për të përcaktuar shkakun e saktë të ënjtjes (veshka, zemra, pamjaftueshmëria, çrregullimi hormonal, etj.). Nëse shkaku i ënjtjes nuk janë problemet në trupin tuaj, atëherë mund të përpiqeni ta zgjidhni problemin me këmbët e ënjtura në një mënyrë natyrale, në shtëpi.

Këtu janë disa këshilla të dobishme për t’ju ndihmuar të heqni qafe këmbët e ënjtura:

Së pari, duhet të përpiqeni të konsumoni më pak kripë. Nëse nuk mund të bëni pa kripë, atëherë përdorni vetëm jodizuar. Ju jeni mësuar me kripë, kështu që ushqimi pa kripë nuk është i shijshëm.

Për të shmangur këtë, shtoni lëng limoni dhe disa erëza të tjera bimore në ushqimin tuaj. Majdanozi përdoret veçanërisht sepse përmban veti diuretike. Nëse hani kastravec, për shembull, mos e kriposni, sepse është i pasur me natrium dhe me kripë do të rrisni vetëm sasinë e tij.

Kur ka një tepricë natriumi në trup, trupi aktivizon të ashtuquajturin sistem mbijetese, sepse nivelet e larta të natriumit tregojnë dehidrim. Për të mbrojtur nga dehidrimi, trupi fillon të ruajë lëngun dhe ta mbajë atë maksimalisht në indet.

Gjithashtu, pini ujë me lëng limoni sa më shpesh që të jetë e mundur gjatë ditës. Limonada, përveç se do t’ju freskojë, do të ndihmojë trupin tuaj të heqë qafe kripë të tepërt dhe të zvogëlojë ënjtjen.

Gjatë verës, përpiquni të konsumoni sa më shumë fruta dhe perime me një efekt të theksuar diuretik: shalqi, pjepër, luleshtrydhe, tranguj. Një zierje e bërë me gjethe ose rrënjë majdanozi (e gjithë barishte mund të përdoret) ka provuar gjithashtu të jetë një diuretik i shkëlqyeshëm:

Hidhni 1-2 lugë rrënjë ose gjethe majdanoz të copëtuar me 400 ml ujë të valë. Mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë brenda natës. Tendosje Shtoni lëngun e një limoni dhe pijeni atë 100 ml tri herë në ditë.

Bëni një pushim për tre ditë. Pini zierje pas këtij regjimi derisa ënjtja të zhduket plotësisht. Kur këmbët janë të fryrë, ekstrakti i farës së lirit është gjithashtu shumë i dobishëm:

Në 1 litër ujë shtoni 4 lugë çaji farë liri dhe vendoseni në zjarr. Vlim për 10-15 minuta. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni në një vend të ngrohtë për rreth 1 orë. Pastaj mund të tendosni, por nuk keni pse të bëni. Do të krijohet shumë lëng mukoze, por është shumë herë i shkëlqyeshëm për shëndetin e organizmit.

Shtoni lëngun e një limoni dhe konsumojeni gjatë ditës, gjithmonë i ngrohtë, çdo gjysmë ore për gjysmë gote. Terapia zgjat për dy javë, pas së cilës ënjtja zakonisht kalon. Përveç kësaj, nëse kohët e fundit keni pneumoni, çaji i farës së lirit do t’ju ​​heqë qafe mukusin e tepërt.