Konsumoni vetë 2 banane çdo ditë dhe do të shihni rezultate magjesëse sepse ka minerale…

Sipas nutricionistëve, nëse konsumoni dy banane në ditë për një muaj rresht, gjendja juaj shëndetësore do të përmirësohet në mënyrë të ndjeshme, transmeton lajmi.net.

Sasia e natriumit në banane është mjaft e ulët, teksa sasia e kaliumit është e lartë, kështu që kjo e bën këtë frut të shkëlqyeshëm për presionin e gja. kut dhe rregullimin e shëndetit të zemrës. Shkencëtarët kanë zbuluar se duke konsumuar banane çdo ditë, ju zvogëloni rrez. ikun e su. lmit në zemër deri në 40 përqind.

Banana bën mrekulli tek njerëzit që kanë probleme me sistemin e tretjes, si kapsllëku për shembull. Bananet janë të pasura me fibra dhe kjo është arsyeja pse ato janë të shkëlqyera për zgjidhjen e shpejtë të problemeve me zorrët.

Ndër të tjera, në rast se trupit tuaj i mungon hekuri, bananet janë një mundësi e shkëlqyeshme për ta shtuar prezencën e mineralit në organizëm.

Studiuesit kanë zbuluar se studentët që konsumojnë një banane për mëngjes, ose pas drekës kanë një nivel dukshëm më të lartë të përqendrimit sesa të tjerët.