Kjo reçetë antike shëron aneminë, rikthen forcën dhe presionin e lartë të gj.akut

Ky kombinim ndihmon në trajtimin e shumë sëmundjeve. Kombinimi i mjaltit, hudhrës, arrave dhe acidit malik do të përmirësojë imunitetin tuaj vetëm pas disa ditësh.

Kjo përzierje është një dhuratë e vërtetë nga Zoti. Përgatiteni menjëherë dhe nuk do të pendoheni.

Ky është një liker që ndihmon në dhimbje të fytit, dispepsi, qarkullim të dobët dhe metabolizëm të ngadaltë. Rekomandohet gjithashtu për sëmundjet e zemrës, veshkave dhe enëve të gjakut. Nëse dëshironi të humbni peshë, ky produkt mund t’ju ndihmojë edhe me këtë problem.

Doza optimale e uthullës së mollës që duhet të merret gjatë ditës është:

Zgjidhja e dy lugëve të uthullës në 200 ml të vakët, ujë të zier paraprakisht dhe dy lugë mjaltë. Merrni dy deri tre herë në ditë para ngrënies (natyrisht, nëse nuk keni stomak të ndjeshëm).

Ky është një liker ndihmon me dhimbje të fytit, dispepsi, qarkullim të dobët dhe metabolizëm të ngadaltë. Rekomandohet gjithashtu për sëmundjet e zemrës, veshkave dhe enëve të gjakut. Sipas disa burimeve, zgjidhja u tregua e mirë në trajtimin e nokturisë.

Eshtë vertetuar gjithashtu se lëngu i shijshëm i marrë në këtë mënyrë ul presionin e gjakut dhe se është një aleat i shkëlqyeshëm në ruajtjen e një figure të hollë. Rekomandohet gjithashtu kundër alergjisë në polen duke e marrë atë para mëngjesit dhe para gjumit. Dihet prej kohësh që mjalti është qetësuesi më i mirë që rrit gjumin.

Në një gotë të vogël shtoni tre lugë uthull molle dhe një lugë çaji me mjaltë. Gjysmë ore më vonë, ëndrra “do t’ju trokasë në derë”. Në rast ankthi më të madh ose pagjumësie të rëndë, është e nevojshme të merrni edhe dy lugë çaji nga kjo përzierje. Përsëriteni procedurën në rast të zgjimit gjatë natës.

Ilaç për aneminë nga mjalti dhe arrat e shtypura

Përgatitni një përzierje të gjysmë kg mjaltë, gjysmë kg arra të shtypura dhe lëngun e një limoni. Përzieni mirë të gjithë përbërësit dhe shtoni 1 lugë gjelle çdo tre deri në katër orë. Përzierja është shumë e efektshme për ata që vuajnë nga anemia dhe ndiejnë lodhje kronike.

Për trajtimin e hipertensionit

Ju duhet të merrni 100 g arra dhe 100 g mjaltë çdo ditë, të paktën 45 ditë me radhë. Mjalti dhe arrat janë gjithashtu shumë të efektshme në sëmundjen ishemike të zemrës. Një lugë mjaltë me tre ose katër arra nuk është vetëm një delikatesë e mrekullueshme, por edhe një ilaç për dhimbjet e kokës, pagjumësinë dhe sklerozën.

Trajtimi i ulçerës së stomakut

Funksionon shpejt dhe në mënyrë efektive nëse merrni pesë deri në gjashtë lugë çaji në ditë qumësht arre gjysmë ore para vaktit, të cilin do ta përgatisni si më poshtë: Hidhni 20 g arra të shtypura me 100 g ujë të nxehtë të zier, tundeni mirë, kullojeni dhe shtoni dy lugë mjaltë. Përmbledhni çdo ditë dhe do të vini re rezultatet pas 20 ditësh.

Mjaltë me hudhër për të rivendosur forcën

Receta e mëposhtme rikthen forcën e trupit dhe është shumë e mirë kundër astmës dhe gulçimit. Përzieni 1 kg mjaltë, lëng dhjetë limonësh dhe lëng dhjetë thelpinj hudhre.

Lëreni atë për një javë në një kavanoz të mbyllur. Merrni katër lugë çaji një herë në ditë, duke e lënë lëngun të rrjedhë butësisht në fyt. Duhet të merret rregullisht për një periudhë prej dy muajsh për të arritur efektin e dëshiruar.

Kundër gripit, një ilaç shumë i famshëm popullor i bërë nga mjalti dhe hudhra

Grijeni hudhrën e pastruar (bëni një qull) dhe përziejeni atë me mjaltë bliri (mundësisht) në një raport prej 1: 1. Shuma Merrni një lugë gjelle të tretur në ujë të vakët para gjumit.