Kjo është reçeta natyrale që largon dhimbjet e këmbëve

Dhîmbbjaa e kèmbève është një probleem shumë i përhapur që prek njerëz të të gjitha grupmoshave. Intensiiteti i dhimbbjèes është i ndryshëm dhe mund të kulmoojë me ndjesinë e dhimbbjèes së padurueshme.

Dhîmbbjaa mund të prekë të dyja këmbët dhe shkaktohet nga kontraktimet muskulare, lodhjet muskulare, ushqyerja e kkeqe, dehidratimi ose qëndrimi në këmbë për një kohë të gjatë.

Shkaktarë të tjerë të dhîmbbjèes janë trommbozaa, diabeti, artriiti, variiçeet dhe dëmttimeet neervore. Më pposhttë do të gjeni të listuara kurat natyrale që lehtësojnë dhimbbjeèn, të cilat mund t’i përdorni në kushtet e shtëpisë.

Kompresat e ftohta – Mbështillni disa kuba akulli në një peshqir të hollë dhe vendosini në zonën e dhimbbjees për 10-15 minuta. Këmbën ose këmbët duhet t’i mbani lehtas të ngritura. Kompresat mund t’i vendosni disa herë në ditë. Akulli nuk duhet vendosur direkt në lëkurë.

Masazhet – Masazh nxit shërimin e shpejtë të muskujve të dëmttuaar. Mjafton një masazh i lehtë 10 minutësh sidomos pas dëmtiimevee të shkaktuara gjatë një aktiviteti fizik. Për masazh mund të përdorni vaj ulliri ose vaj arre kokosi.

Uthulla e mollës -Uthulla e mollës shkrin kristalet e aciidit uriik në gj ak dhe largon tokksinaat e akumuluara në iinde. Për më tepër, uthulla ofron kalium, kalçium dhe minerale të tjera mirëbërëse. Mbajini këmbët në një vaskë ose legen të mbushur me ujë dhe me pak uthull për të paktën 30 minuta.

Një kurë tjetër është me uthull molle dhe mjaltë. Përzieni një ose dy lugë gjelle me uthull molle të pafiltruar në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pak mjaltë. Pijeni këtë lëng dy herë në ditë.

Xhenxhefili – Xhenxhefili përmirëson qarkullimin e gj akut dhe largon dhimbbjeen e këmbëve. Përdorni vaj xhenxhefili për të masazhuar këmbën dy ose tre herë në ditë. Pini çaj xhenxhefili me limon dhe mjaltë dy ose tre herë në ditë.

Limoni – Kjo agrume është e pasur me antiioksidanntë që lehtësojnë dhimbbjeen dhe ekuilibrojnë pehashin në organizëm. Përdorni lëng limoni për masazh ose pini ujë me limon dhe mjaltë dy herë në ditë.

Vitamina D – Njerëzit që kanë mungesa të kësaj vitamine, përballen shpesh me simptoma jo specifike të dhimbbjees së këmbës, mesit, trupit, dhe gjymtyrëve të sipërme. Kjo vitaminë rregullon funksionin e kalçiumit dhe fosforit, dy minerale thelbësore për neervat dhe muskujt.

Kaliumi – Mungesa e kaliumit shkakton dhimbbjee të këmbëve dhe dehidratim. Konsumoni më shumë me patate të ëmbël, banane, kumbulla, rrush të thatë dhe lëng domate për të marrë më shumë kalium.