Kjo është një ndër kurat më të mira për kapsllëkun dhe për pastrimin e zorrëve

Ky është një ilaç tepër i efektshëm për të gjithë ata që kanë kapsllëk dhe jashtëqitje të parregullt ose të pamjaftueshme.

Përzierja përgatitet, dhe një lugë gjelle prej saj hahet në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat, dhe një gotë me ujë të nxehtë pihet menjëherë.

Përdoret sipas nevojës, por më së miri është të aplikohet disa ditë rresht (pa ndërprerje) derisa zorrët të zbrazen plotësisht. Zbrazja do të jetë e gjërë dhe e lehtë, kështu që nuk ka nevojë të sforcohet.

Përbërësit: 500 g kumbulla të thata pa fara, 500 g fiq të thatë, 500 g mjaltë livadhi (nëse nuk keni livadh, përdorni njërën nga mjaltët e lehta ose çfarëdo që keni – është e rëndësishme të jeni natyrale dhe cilësore) dhe 50 g fletë sena të copëtuar (fleta e senës blihet ne farmaci).

Bluani fiqtë e thatë dy herë (duhen copëtuar vërtet imët. Kumbullat e thata janë më të buta dhe mjafton që të bluhen vetëm një herë.

Ju mund të blini gjethe sena nga farmacitë bimore dhe në disa dyqane të ushqimit të shëndetshëm. Blihet si çaj. Vendosni të gjithë përbërësit në një tas të madh.

Perzieni mirë për të barazuar përzierjen, pastaj ruhet në kavanoza qelqi me kapak të mirë dhe ruhet në frigorifer. Në mbrëmje, hani një lugë gjelle nga kjo përzierje super e shijshme.

Menjëherë pini një gotë me ujë të ngrohtë (sa më të ngrohtë që të mundeni, jo të valë). Kjo përzierje përdoret sipas nevojës, dhe mundësisht disa ditë me radhë, pa ndërprerje.