Kjo është kura e Gjyshes, largon dhimbjen duke përdorur pataten dhe…

Patatja nuk është vetëm një ushqim i preferuar, por mund të na ndihmojë edhe në mënyrë terapeutike.

Kështu ka ndodhur edhe në rastin e një vajze, e cila në moshën 4-vjeçare është kafshuar nga një merimangë, por pickimi nuk ka qenë aq i rëndë sa duhet të shkojë në spital, por dhimbja është ndjerë. Më pas gjyshja e saj bëri “magjinë” e saj dhe ënjtja që kishte nga pickimi i merimangës u qetësua.

Si; Ajo preu një patate të papërpunuar, mori pjesën e papërpunuar dhe e mbështolli me një fashë rreth zonës së prekur. Më pas vajza e vogël ka fjetur me të gjithë natën dhe kur u zgjua dhimbja nga pickimi i merimangës ishte zhdukur.

Trajtim në shtëpi me një patate

Pra, shikoni kura të tjera shtëpiake për sëmundjet e zakonshme që do t’ju lënë me gojë hapur.

Për dispepsi

A ndiheni të fryrë pasi keni shijuar një vakt të këndshëm? Hani disa kajsi të mbushura me fibra dhe kalium për ëmbëlsirë dhe kështu nuk do të shqetësoheni nëse pantallonat ju përshtaten apo jo?

Për artritin

Thithni rrushin e thatë në xhin për gjithë natën (ose sipas nevojës për të thithur mirë të gjithë rrushin e thatë që dëshironi të përdorni) dhe hani 10 nga këto rrush të thatë çdo ditë. Mos u shqetësoni, nuk do të deheni, por vitaminat që përmban rrushi i thatë dhe efektet anti-inflamatore të xhinit do të ndihmojnë në lehtësimin e ënjtjes dhe lehtësimin e dhimbjes.

Shtrydhni pak lëng limoni në majë të një shtupë pambuku ose një copë pambuku dhe aplikojeni butësisht brenda veshit tuaj, kjo do të ndihmojë në rivendosjen e ekuilibrit të pH dhe neutralizimin e baktereve.

Për aromën e keqe të gojës

Në vend që të përtypni çamçakëz për të fshehur aromën e keqe në gojë, merrni pak selino ose majdanoz për të përtypur në mënyrë që të largoni erën e keqe dhe të keni një ndjenjë freskie në gojë. Kjo ndihmon edhe në tretje!

Për dhimbjen e veshit

Shtrydhni pak lëng limoni në majë të një shtupë pambuku ose një copë pambuku dhe aplikojeni butësisht brenda veshit tuaj, kjo do të ndihmojë në rivendosjen e ekuilibrit të pH dhe neutralizimin e baktereve. Rezultati do ju befasojë.

Për milingonat

Nëse i mbuloni milingonat me shirit ngjitës, do të luftoni virusin e lëkurës në vetëm pak ditë.

Për menopauzën

Shtimi i patateve të ëmbla në dietën tuaj dhe konsumimi i tyre në intervale të rregullta do të ndihmojë në mbështetjen e hormoneve tuaja me shumë vitaminë A dhe antioksidantë dhe gjithashtu do të ndihmojë në uljen e kolesterolit.

Për rënien e flokëve

Përgatitni çaj nga bimët e hithrës ose equisetum, të cilat të dyja kanë nivele të larta të silicës, një kimikat që mund të ndihmojë në forcimin e indeve të flokëve. Kini kujdes të mos e teproni, megjithatë, pasi dioksidi i silikonit mund të ketë efekte toksike në veshkat tuaja në sasi të mëdha.

Për pickimin e merimangave

Patatet jo vetëm që kanë veti kundër kruajtjes dhe anti-inflamatore, por edhe ruajnë lagështinë e lëkurës në mënyrë që ajo të mos irritohet më keq.

Infeksion të traktit urinar

Nëse shtoni një sasi të vogël sode buke në një gotë me ujë, kjo do ta bëjë fshikëzën tuaj më alkaline, gjë që e bën më të vështirë shumimin e baktereve të pakëndshme.

Nëse shtoni një sasi të vogël sode buke në një gotë me ujë, kjo do ta bëjë fshikëzën tuaj më alkaline, gjë që e bën më të vështirë shumimin e baktereve të pakëndshme.