Kjo bimë quhet “BARVESH” dhe përdoret si ilaç për hemorroidet, stomakun, pastrimin e trupit, imunitetin, cistet, miomat…

BARVESHI është një barishte e njohur në zonën tonë, e njohur si “aloe vera ballkanike” dhe përdoret për të trajtuar shumë sëmundje. Jo vetëm ndihmon me inflamacionin e brendshëm, por edhe për sëmundjet e lëkurës, veshin e përflakur

Mund të thuhet se është me të vërtetë kujdestari i shëndetit tonë, sepse përdoret për të trajtuar të gjithë organizmin tonë si brenda ashtu edhe jashtë. Prandaj, nëse dëshironi ta përdorni këtë barishte në mënyrën më të shëndetshme të mundshme, bëjeni këtë recetë me mjaltë:

Përbërësit: një gotë e madhe e plotë me gjethe të trasha të sapo vjelura nga BARVESHI, 250 ml mjaltë dhe lëngu i dy limonëve. Sipas një recete tjetër të vjetër, raporti i ushqimeve është si më poshtë: 180 g gjethe , 500 g mjaltë dhe 200 ml lëng limoni të shtrydhur

Procedura: Të gjithë procedurën e përgatitjes mund ta shikoni në videon, lidhja e së cilës jepet më poshtë në tekst. Mblidhni 180 g gjethe , lajeni mirë dhe vendoseni në një blender.

Shtoni mjaltë dhe përzieni derisa përbërësit të kombinohen – përzieni me një lugë druri ose plastike për të shmangur reagimet e metaleve.

Do të merrni një përzierje të shijshme, por që të mos jetë shumë “e rëndë” ose e ëmbël nga mjalti, shtrydhni disa limona – për shije (deri në 200 ml, dhe është më mirë me 2-3 limona).

Ju do të merrni një përzierje gjysmë të lëngshme. Ruhet në një kavanoz dhe mbështilleni kavanozin me letër alumini për të parandaluar arritjen e dritës në të. Ruhet në frigorifer dhe hani 1-2 lugë, tri herë në ditë, gjysmë ore para ushqimit, për dy muaj.