Këto janë reçetat që u’a qetëson dhimbjet e stomakut

Problemet me aparatin tretës, cikkli mennstruaal, dyspeepsiia mund të shkaktojnë jo pak dhimbbjee, ndaj do t’ju tregojmë më pposhttë disa kura natyrale si të qetësonii një stomak të traazuuar.

1. Kur përjetoni ndjesinë e të përzierave Healthline rekomandon që të përgatisni këtë përzierje:

Pak ujë tonik, kanellë, kopër, nenexhik dhe xhinxher. Lëreni per disa minuta që të gjithë përbërësit të lëshojnë enziimat aktiive dhe më pas konsumojeni esëll.

2. Banane. Nëse vuaanii nga kapsllëku ose diiarriaaje, mjekët rekomandojnë të konsumoni banane.

3. Çaji i orizit nuk është asgjë më shumë sesa uji i orizit të zierë. Zieni gjysmë gote oriz në 6 gota ujë për 15 minuta , e më pas këtë ujë pijeni. Mund t’i shtoni pak mjaltë për ta ëmbëlsuar.

4. Çaji xhenxhefil dhe mente

Shtoni gjysmë luge xhinxher dhe disa gjete mente në një tenxhere me ujë dhe lëreni të vlojë për 5 deri në 10 minuta. Pasi të jetë ftohur pak konsumojeni, dhe do të shihni se sa shpejt do të qeetësohenni nga dhimbbjaa e barkut.