Këto janë efektet e mrekullueshme nëse kombinojm susam të bluar dhe mjalt

Kjo përzierje medi cinale është e njohur për njerëzit për një kohë të gjatë. Ka një shije të mahnitshme dhe është shumë shëruese, madje përmendet në Iliadën e Homerit Me një lugë çaji me këtë përzierje, ju do të futni në trupin tuaj minerale dhe vitamina thelbësore, duke përfshirë: zink, hekur, fibra, magnez, kalcium, bakër dhe vitamina të shumta, veçanërisht nga grupi B.

Sipas hulumtimit, ky kombinim i përbërësve natyralë është efektiv në rregullimin e yndyrnave në gj,ak, veçanërisht të kolesterolit të keq.

Përveç eleminimit të aritmisë dhe presionit të lartë të gjakut, kjo përzierje përmirëson qarkullimin e gj akut dhe limfës, gjë që ju jep energji shtesë pas punës së madhe.

Studimet kanë treguar se përdorimi i rregullt i kësaj përzierje mund të zgjidhë problemet me lodhjen kr onike, ankthin dhe dep resionin.Konsumi i përzierjes është zbuluar se përmirëson gjendjen shpirtërore dhe zvogëlon depresionin, arterosklerozën, sklerozën e shumëfishtë dhe presionin e lartë të gja kut.

Përmban deri në 182 elementë të dobishëm për shëndetin e trupit dhe posaçërisht ka një përqendrim të lartë të antioksidantëve që parandalojnë zhvillimin e kancerit dhe sëmundjeve të tjera të rënda.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

300 g tahini (paste susam i bluar)

300 g mjaltë natyral

PROCEDURA:

Përzieni mirë të dy përbërësit derisa të kombinohen në një përzierje homogjene. Nëse dëshironi mund të shtoni arra, bajame, fëstëk ose lajthi.

Ruani përzierjen në një kavanoz dhe ruajeni në frigorifer. Merrni 1-2 lugë çaji çdo ditë në mëngjes.