Kështu mund të përmirësoni shikimin dhe të shëroni këto sëmundje duke përdorur aloe vera…

Kombinimi në veçanti i disa përbërësve të caktuar në këtë lëng do të ndihmojë në parandalimin e degjenerimit makular dhe kataraktit, derisa ndihmon edhe në lëndimet e mundshme të syve.

Është i mirë po ashtu edhe për metabolizmin.

LËNG PËR SHIKIM MË TË MIRË DHE METABOLIZËM MË TË SHPEJTË

Ky lëng natyral, i mbushur me plot vitamina, është recetë e shëndetshme për sytë dhe metabolizmin. Vjen nga kombinimi i përbërësve organikë, me pak kalori: Xhel nga aloe vera Arrat Mjalti Lëngu i limonit.

VETITË SHËRUESE TË XHELIT TË ALOE VERAS

Xheli nga bima aloe vera është përdorur kohë të gjatë për shumë ilaçe të ndryshme shtëpiake. Substancat e saj rritin prodhimin e qelizave të kuqe dhe të bardha të gjakut. Për më shumë, stimulojnë edhe indet e gjalla dhe inkurajojnë shërimin e tyre.

VETITË SHËRUESE TË ARRAVE

Të pasura me aminoacide esenciale dhe antioksidues, arrat rekomandohen shumë për të përkrahur shëndetin e syve. Konsumimi në masë inkurajon eliminimin e helmeve, derisa përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe ulin nivelin e kolesterolit.

VETITË SHËRUESE TË MJALTIT

Mjalti ka efekte kundër mikrobeve. Fuqitë e mjaltit prej një antibiotiku e bëjnë të dobishëm për shëndetin e syve, pasi parandalojnë infeksionet dhe sëmundjet kronike. Përmbajtja e tij me sheqer natyral ndikon në përshpejtimin e metabolizmit dhe ju furnizon me energji. Nxit edhe shkrirjen e kalorive.

VETITË SHËRUESE TË LËNGUT TË LIMONIT

Në fund, lëngu i limonit ofron shumë dobi për sistemin imun, shëndetin e syve dhe metabolizmin. Është një nga burimet më të mira për vitamina C. Është antioksidues i fuqishëm, që lidhet me parandalimin e kataraktit dhe degjenerimit makular.

PËRBËRËSIT:

6 lugë xhel aloe vera (100 gr)

1/2 e gotës arra të shtypura (50 gr)

1 lugë mjaltë (25 gr)

Lëngun e dy limonëve

Udhëzimet:

Së pari, pastrojini gjethet e bimës aloe vera dhe nxirreni xhelin me një lugë. Pastaj, xhelin e derdhni në një enë me ujë dhe e lini të vlojë për 10 minuta. E ftohni në frigorifer për 12 orë. Më pas, e shtoni në blender bashkë me përbërësit e tjerë dhe i përzieni mirë.

Konsumojeni gjysmë ore para drekës ose darkës nga një lugë gjelle.

Konsumojeni gjysmë ore para drekës ose darkës nga një lugë gjelle