Ilaçi që përdoret kundët infeksionit të sinusit, largon mukusion, përmirëson frymëmarrjen dhe pastron hundën

Inflamacioni i sinuseve mund të jetë shumë i pakëndshëm. Siklet i lidhur me sinusin zakonisht ndodh në vjeshtë dhe dimër për shkak të ajrit të ftohtë dhe të thatë brenda, por shpesh shqetësimi mund të vazhdojë në pranverë.

Membrana e mukozës së sinuseve në ato kushte të pafavorshme bëhet e thatë dhe e ndjeshme, kështu që është më e prirur për inflamacion. Inflamacioni i sinuseve ose sinusitit në varësi të shkakut mund të jetë bakterial, viral dhe më rrallë kërpudhës, dhe në varësi të simptomave, mund të jetë akut ose kronik.

E gjithë kjo krijon përshtypjen e shumë presionit dhe dhimbjes në hundë dhe ballë, dhe nëse inflamacioni shoqërohet me një infeksion bakterial, simptomat përkeqësohen dhe gjendja bëhet më e komplikuar nëse trajtimi nuk fillon me kohë.

Përbërësit: ½ gotë ujë ,¼ gotë me Uthull molle, 1 lugë gjelle mjaltë, 1 lugë piper i kuq djeges, lëngun e 1 limoni.

Procedura: Zieni ujin, shtoni Uthullen e molles dhe prisni që të ftohet në temperaturën e dhomës. Pasi të ftohet, shtoni mjaltin dhe specin e kuq të nxehtë, dhe në fund lëngun e një limoni të shtrydhur. Për rezultate më të mira, pini këtë përzierje (të ndarë në dy doza) me stomak bosh para mëngjesit dhe natën para gjumit.