Është e mjaftueshme të konsumoni lëngun e hithrave për aneminë, diabetin, leukemin, astmën dhe shumë të tjera…

Meqenëse hithra është një nga bimët me vetitë më shëruese, rekomandohet të pini këtë lëng natyral çdo ditë, por jo më shumë se një gotë.

Ka efektet pozitive të mëpposhtmme:

Ndihmon punën e zorrëve; përmirëson gj akut, prandaj duhet të përdoret nga njerëzit me aneemii dhe mund të ndihmojë me sëmunddjeet më të rënda të gj akut, të tilla si leuukomiia.

Ndihmon trupin të rikuperohet pas sëmunddjevee të rënnda, operacioneve dhe situatave të tjera streesuuese; ka një efekt pozitiv në punën e veshkave, mëlçisë, mushkërive dhe pankreasit

Forcon sistemin imunitar dhe ndihmon trupin në lufttënn kunndër ftohjeve, viiruseeve dhe të ngjashme; rregullon nivelet e sheqerit në gj ak, dhe rekomandohet veçanërisht për diabetikët.

Ndihmon në nxjerrjen e lëngjeve të tepërta dhe përshpejtimin e tretjes; trajton infeksionet urkinare dhe të frymëmarrjes; lehtëson alergjitë dhe asttmën; ndihmon me sëmunddjeet e kockave; forcon gjëndrën mbiveshkore.

Lehtëson simptomat e shqetësiimit të stomakut; përdoret gjerësisht në kozmetikë sepse përmirëson shëndetin dhe cilësinë e lëkurës dhe flokëve; parandalon rënien e flokëve; rikuperon trupin, rikthen energjinë dhe rrit durimin.

Për këtë recetë ju duhet një blender. Përdorni doreza mbrojtëse ose një çantë për të zgjedhur hithrat. Zgjidhni hithrën nga një zonë e pastër dhe e pa ndotuur, larg trafikut. Gjethet janë të pjekura kur bima arrin një lartësi prej 20 cm dhe atëherë ato janë të cilësisë më të lartë.

Kur zgjidhet hithra, është e nevojshme ta lani disa herë me ujë të ftohtë. Gjethet e hithrës, pra majat e bimës, përdoren për lëng. Ju duhen gjethe të freskëta për këtë recetë.

Përbërësit: 2 grusht hithër dhe 250 ml ujë të vluar.

Procedura: vendosni përbërësit në një blender dhe bluani së bashku. Kullojeni përmbajtjen e fituar përmes një kullese ose garzë. Embëlsojeni me mjaltë, sheqer, steviia ose diçka tjetër. Konsumojeni menjëherë.

SHENIM: Dozaa e rekomanduar është një gotë në ditë (200 ml). Shija mund të thuhet se i ngjan corbes të spinaqit, kështu që përkundër vetive shëruese, shija mund te mos i përshtatet disave.