Dëshironi të ngalëdësoni qimet në fytyrë? Ja mënyra…

Rritja e padëshiruar e qimeve të fytyrës tek gratë ndodh për shkak të niveleve të larta të hormoneve (si testosteroni).

Këto qime nuk janë domosdoshmërish të rrezikshme për shëndetin tuaj, por nuk janë të bukura për tu parë ndaj dhe shumica i heqin.

Ka shumë mundësi që mund të zgjidhni, si elektroliza, heqja me lazer ose depilimi. Por shumë nga këto teknika mund të jenë të shtrenjta dhe madje të dhimbshme.

Menjeherë poshtë janë disa mënyra alternative në shtëpi:

Përbërësit:

1 lugë gjelle pastë bollgur

2 lugë gjelle mjaltë

2 lugë gjelle lëng limoni

Bollguri është i shkëlqyeshëm për shumë gjendje të lëkurës, të tilla si kruarje dhe acarim, dhe është veçanërisht i mirë për piling.

Kur përzihet së bashku me mjaltin dhe lëngun e limonit, ndihmon gjithashtu në heqjen e qimeve.

Do të duhet të përzieni të gjithë këta përbërës në një pastë, ta fërkoni në zonën me flokë dhe ta lini atje për 15 minuta.

Pas rreth një muaji, do të filloni të shihni rezultatet.

Përbërësit:

1 filxhan sheqer

1/4 filxhan lëng limoni

1/4 filxhan ujë

Kjo teknikë, e njohur gjerësisht si “sheqerosje”, është e famshme për shkak të aftësisë së saj për të ulur kohën e rritjes së qimeve, që do të thotë që gradualisht do të keni më pak qime për t’u shqetësuar sa herë që përsëritni procesin.

Vendoseni përzierjen në sobë dhe lëreni të ziejë ngadalë.

Përzieni atë dhe sigurohuni që përzierja të mos digjet ose të mos ngjitet në tenxhere. Produkti përfundimtar duhet të jetë një ngjyrë e artë.

Lëreni të ftohet para se ta përdorni. Më pas përdoreni si dylli.

Përbërësit:

1 vezë

1 lugë sheqer

½ lugë miell misri

Nëse i përzieni këta përbërës në një tas, do të jeni në gjendje të krijoni një maskë efektive për heqjen e qimeve.

Të bardhat e vezëve janë shumë të rëndësishme këtu pasi ato do të përmirësojnë tonin e lëkurës tua.