Çfar të mira përfiton trupi juaj nëse konsumoni banane me pika?!

Bananet janë një minierë mineralesh e vitaminash. Megjithatë ka një kohë të caktuar pjekjeje të këtij fruti nga i cili mund të përfitojmë maksimalisht dhe kjo është kur bananet janë shumë të pjekura e në lëkurë i shfaqen pika të zeza.

Një person konsumon mesatarisht 27 kilogramë banane në vit dhe Living do të listojë më poshtë të gjitha arsyet përse duhet të hani çdo ditë nga një banane.

Bananet përmbajnë kalium, vitaminë A, vitamina B, vitamina C, karbohidrate, fibra dietike, proteina dhe he. kur. Sheqernat që gjenden në banane janë të gjitha glukozë natyrale, fruktozë dhe saharoze të cilat janë sheqerna të mirë për të konsumuar. Bananet gjithashtu kanë nivele të konsiderueshme të dopaminës dhe catechin, të cilat të dyja veprojnë si antioksidantë. Në fakt, bananet e pjekura janë tetë herë më të efektshme se bananet gati në jeshile.

Ulin tensionin e gjakut

Kaliumi është i njohur për aftësinë e tij për të ulur presionin e gjakut. E bën këtë duke balancuar efektet e kripës. Trupi ka nevojë për një ekuilibër si të natriumit, ashtu edhe të kaliumit, për të mbajtur presionin e gjakut në një nivel të shëndetshëm.

Mbrojnë zemrën

Fibrat, kaliumi, Vitamina C dhe Vitamina B6 që gjenden në banane janë të shkëlqyera për shëndetin e zemrës.

Stabilizimi i diabetit

Për shkak se bananet janë një burim i mirë i fibrave, kaliumit dhe vitaminës C, ato janë një zgjedhje e shkëlqyer për njerëzit që vuajnë me diabet. Ushqimet e pasura me fibra përmirësojnë nivelet e insulinës.

Përmirësim i tretje

Bananet kanë aftësinë për të trajtuar simptomat e urthit, diarresë dhe kapsllëkut. Kjo sepse bananet janë një ushqim i lehtë për t’u tretur.

Përmirësojnë humorin dhe kujtesën

Duke furnizuar trurin me lëndët thelbësore ndihmojnë ne funksionimin e duhur neurologjik.